Hírek,  Mindennapok

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alá húzódott

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét elővették transzparenseiket, előszedték híres neon narancssárga mellényeiket, és feltöltötték hangosbemondóikat – egy olyan rutint, melyet már sokszor végrehajtottak az utóbbi három évben. Ezen idő alatt az aktivisták szószólói megdöbbentő akciókat hajtottak végre, mint például levesek dobálása, kukoricakeményítő festékkel való fújkálás és utak blokkolása. E tevékenységek következtében a JSO a legelutasítottabb kampánycsoportok közé került az Egyesült Királyságban. A szombati napon a közép-londoni gyűlésükre több száz aktivistát várnak, azonban az esemény várhatóan nagyon különbözni fog a korábbi megmozdulásoktól. Először is, a rendezvény létezése nem titok, másodszor pedig nem várható, hogy olyan tömeges zűrzavart okoznának, mint korábban. Valójában ez lesz a JSO utolsó demonstrációja, hiszen a csoport, saját szavaik szerint, “felakasztja a fényvisszaverő mellényeket” és véget vet a polgári engedetlenségi kampányának.

A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázengedélyek, most már kormányzati politikaként van jelen. Ugyanakkor a JSO tagjai privát beszélgetéseik során elismerik, hogy az új, a zavaró demonstrációk ellen bevezetett szigorú hatósági intézkedések miatt szinte lehetetlenné vált a működésük. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, a szombati gyűlést “örömteli ünneplésnek” nevezi, hangsúlyozva, hogy rengeteg csodálatos dolgot értek el együtt, és megbíztak egymásban. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepel, hiszen sok autós, aki eddig késések miatt szenvedett, vagy a művészetkedvelők, akik felháborodtak a nagy festmények ellen irányuló támadásokon, örömmel fogják látni a JSO eltűnését. A rendőrség is hasonlóan reagál, hiszen a JSO demonstrációi több ezer óra rendőri munkát emésztettek fel, és milliókba kerültek. 2023-ban a Scotland Yard becslése szerint a csoport akcióinak költségei majdnem 20 millió fontot tettek ki.

A JSO megszűnése azonban számos fontos kérdést vet fel, például, hogy valóban véget ér-e a zavaró klímaaktivizmus az Egyesült Királyságban, vagy pedig a csoportok a föld alá kényszerülve új, még inkább zavaró vagy kaotikus akciókat hajtanak végre. A JSO modellje kis létszámú, elkötelezett aktivistákból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre a közvélemény felháborodásának fokozása érdekében, de szigorú belső szabályokkal. Az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivisták felelősséget vállaltak tetteikért – meg kellett várniuk, hogy letartóztassák őket. Roger Hallam, aki öt év börtönt kapott, mert megpróbálta megzavarni a forgalmat a M25-ös autópályán, hangsúlyozta, hogy a büntetés láttatása kulcsfontosságú volt a nyilvánosság számára.

A rendőrség, amelyet a közvélemény dühös reakciói és a média ellenséges tudósításai mozgattak, új hatásköröket követelt a „környezetvédelmi őrültek” és más demonstrálók megfékezésére. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény hozta, amely a “szándékosan vagy gondatlanságból közszolgáltatás megsértését” törvényes bűncselekménnyé nyilvánította. A hatóságok számára ez új jogi utat nyitott meg a közszolgáltatás szándékos megsértésének vádjával. A következő évben a Közrendi Törvény szélesítette a rendőrség hatáskörét a demonstrációk kezelésére, és új bűncselekményeket vezetett be, például az úgynevezett „lekötés” vagy a fő infrastruktúrák megzavarása.

A közvélemény azonban támogatja a klímavédelmi akciókat, hiszen a közelmúltban végzett felmérések azt mutatták, hogy a brit lakosság körülbelül 80%-a fontosnak tartja a kormány klímaváltozással kapcsolatos intézkedéseit. Ennek ellenére a JSO nem élvezi a közvélemény támogatását, hiszen egy 2023-as YouGov felmérésben a megkérdezettek mindössze 17%-a volt kedvező véleménnyel a csoportról. A JSO esetének elemzése mélyebb gondolkodásra ösztönözte a klímavédelmi mozgalmat a jövő stratégiájáról. Vannak, akik úgy vélik, hogy a JSO eltűnésével új lehetőségek nyílnak, hogy a klímavédelmi mozgalom hatékonyabban tudjon fellépni, és elkerülje a múltbeli hibákat.

A jövőben a JSO tagjai úgy vélik, hogy új formái fognak megjelenni a zavaró demonstrációknak, és a mozgalom folytatni fogja küzdelmét a kormány ellen, hiszen a klímaváltozás elleni harc folyamatosan aktuális és fontos téma marad. A JSO példája rávilágít arra, hogy a klímavédelmi akcióknak nemcsak a zavarás, hanem a közvélemény támogatásának is kulcsfontosságú szerepe van a jövőbeni eredmények elérése érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük