Hírek,  Tech

Ofcom nagyobb hatásköröket kér a félrevezető tartalmak eltávolításához

Sir Andy Cooke, a rendőrség főinspektora, arra figyelmeztetett, hogy az Ofcomnak, az Egyesült Királyság médiaszabályozójának, több hatalomra van szüksége ahhoz, hogy gyorsan eltávolíthasson olyan bejegyzéseket, amelyek például a 2024 nyári zavargásokat ösztönözték. Cooke elmondta, hogy a közösségi médiában terjedő félretájékoztatás eltávolítása túl hosszú időt vesz igénybe, ami lehetővé teszi, hogy az ilyen információk tovább terjedjenek, és nagyobb hatással legyenek a társadalomra. Az Online Safety Act, amelyet nemrégiben fogadtak el, szerinte nem biztosítja az Ofcom számára azokat az eszközöket, amelyek szükségesek e tartalom kezeléséhez. „Az Ofcomnak rendelkeznie kell a megfelelő kapacitással és képességekkel ahhoz, hogy a bejegyzéseket gyorsan eltávolíthassa, ha hatékony akar lenni” – nyilatkozta Cooke. „Ha nem távolítják el őket gyorsan, azok vírus módjára terjednek.”

Cooke hozzátette, hogy az Online Safety Act jelenleg „kevés vagy semmilyen hatással” nincs az olyan helyzetekre, mint a tavaly nyáron történt erőszakos zavargások. Az Ofcom viszont a BBC-nek azt válaszolta, hogy az Akt szerint nem az ő feladatuk, hogy „egyedi tartalmakat értékeljenek vagy konkrét bejegyzéseket távolítsanak el.” Ehelyett az ő hatáskörük abban áll, hogy biztosítsák, hogy a weboldalak és alkalmazások hatékony rendszerekkel és folyamatokkal rendelkezzenek az illegális anyagok védelme érdekében, és hogy a gyermekek ne találkozzanak más káros tartalmakkal. „Ha a platformok nem cselekszenek, és ezzel kockáztatják felhasználóikat, számíthatnak a szabályozó intézkedéseire” – állt az Ofcom nyilatkozatában.

A zavargások idején az Ofcom kritikát kapott amiatt, hogy nem tett eleget a hamis és gyújtogatásra ösztönző tartalmak terjedésének megfékezésére. Korábban megállapították, hogy „világos összefüggés” van a zavargások és a közösségi médiában, valamint üzenetküldő alkalmazásokban megjelenő bejegyzések között. Cooke nyilatkozata azután hangzott el, hogy az Őfelsége Inspectorate of Constabulary and Fire and Rescue Services közzétette a rendőrségi válaszról szóló második jelentését, amely a közösségi média hatására összpontosított. A zavargások alatt több mint 30 embert tartóztattak le a közösségi médiában közzétett bejegyzéseik miatt, amelyek a három gyermek Southportban történt meggyilkolására reagáltak. Közülük Tyler Kay-t, 26 éves férfit és Jordan Parlourt, 28 éves férfit 38 hónap és 20 hónap börtönbüntetésre ítélték, mert közösségi médián keresztül faji gyűlöletet szítottak.

Az első jelentésükben, amelyet 2024-ben tettek közzé, a felügyelet megállapította, hogy a rendőrség nem volt felkészülve az Egyesült Királyság bizonyos részein kitört zavargások mértékére. Cooke elmondta, hogy a rendőrség elmulasztotta a lehetőségeket, hogy felkészüljenek a széleskörű rendbontásra, és hogy korábbi, „extremista nacionalista érzelmeket” kifejező eseményeket alábecsültek. Az új jelentésben azt is megjegyezte, hogy egyes rendőri erők „kivételesen korlátozott” kapacitással rendelkeztek az online bejegyzések kezelésére, ami az erőforrások hiányának volt köszönhető.

Cooke arra is felszólította a jogalkotókat, hogy módosítsák a közrend megzavarására vonatkozó törvényeket, hogy további visszatartó erőt adjanak az emberek számára, akik hamis információkat osztanak meg a közösségi médiában. „A rendőrség nem tudja kontrollálni vagy ellenőrizni az online tartalom sebességét és mennyiségét” – mondta. „De jobban meg kell érteniük, hogy a gyorsan mozgó események megkövetelik, hogy ellentétes narratívákat állítsanak szembe az online hamis információkkal, és innovatív megközelítéseket alkalmazzanak.”

A rendőrségnek kiemelt figyelmet kell fordítania arra, hogy az információs vákuumot betöltse, amely lehetővé teszi a dezinformáció terjedését, hogy az emberek tényekkel tudják azt ellensúlyozni. Cooke hangsúlyozta, hogy a rendőrség nem lehet passzív, amikor a közbiztonság veszélyben forog. A weboldalaknak életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, és szigorítaniuk kell az algoritmusok ajánlásait a fiatal felhasználók számára. A közösségi platformok már tesztelik az életkor-ellenőrzéseket arcfelismerő technológia segítségével az érzékeny tartalmakhoz való hozzáférés biztosítására. A BBC News beszámolója szerint egy fórum, amelynek több ezer tagja van, legalább 50 halálesethez köthető az Egyesült Királyságban. Emellett a felügyelet hat hatástalanított nyomozást is indított Nigel Farage és David Lammy műsoraival kapcsolatban, miközben a családok arra kérik a hatóságokat, hogy távolítsanak el egy weboldalt, amely a szeretteik haláláról számol be, ahogy a online szabályozó új hatalomra tesz szert.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0jzj18w77yo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük