Gazdaság,  Hírek

Bírósági figyelmeztetés: Az amerikai kiutasítások Dél-Szudánba megsérthetik a bírósági döntést

Egy szövetségi bíró figyelmeztette Donald Trump amerikai elnök kormányát, hogy a bíróság megvetése miatt felelősségre vonható, amiért egy migráns csoportot Dél-Szudánba deportáltak. Brian Murphy bíró elmondta, hogy a deportálások valószínűleg megsértették azt a korábbi rendelkezését, amely megtiltotta a kormánynak, hogy harmadik országokba küldjön migránsokat anélkül, hogy azok „értelmes lehetőséget” kapnának a deportálásuk ellen való védekezésre. Az ügyvéd csapata azonnali bejelentéssel fordult a bírósághoz, miután értesültek arról, hogy egy repülőgép, amely tizenkét embert szállított, kedden Dél-Szudánban landolt. Ez a legújabb összecsapás Trump és a szövetségi bíróságok között, miközben a republikánus elnök igyekszik teljesíteni kampányígéretét a tömeges deportálásokról.

A Nemzeti Bevándorlási Peresügy Szövetség ügyvédjei kedden sürgősségi végzésért folyamodtak Murphy bíróhoz, hogy megakadályozzák a deportálásokat, amelyek között burmai és vietnámi állampolgárok is szerepeltek. Murphy bíró, aki Biden által kinevezett és Bostonban dolgozik, az Igazságügyi Minisztérium ügyvédjének elmondta, hogy „erős jelzése van annak, hogy a korábbi ideiglenes végzését megsértették”. „Amit eddig hallottam, az alapján úgy tűnik, hogy ez megvetésnek minősülhet” – tette hozzá, ahogy az amerikai médiában megjelent. Az Igazságügyi Minisztérium ügyvédje, Elianis Perez azonban azt állította, hogy az egyik migráns, aki burmai volt, nem Dél-Szudánba, hanem Mianmárba került vissza. A második migráns, egy vietnámi férfi hovatartozását nem tudta megmondani, mondván, hogy az „titkos”. A férfi korábban gyilkosság miatt elítélték. A belbiztonsági minisztérium ügyvédje szerint legalább egy nemi erőszakos elkövető is a deportálásra szánt repülőgépen volt.

Murphy bíró nem rendel téren, hogy a repülőgép visszatérjen az Egyesült Államokba, de megállapította, hogy a migránsoknak a kormány őrizetében kell maradniuk, és „humánusan kell bánni velük”, amíg szerdán le nem zajlik a meghallgatás. Kifejtette, hogy ez azt is jelentheti, hogy a deportáló repülőgépet a földön tartják, amíg leszáll. Murphy bíró április 18-án hozott egy döntést, amely előírta, hogy a illegális migránsoknak lehetőséget kell adni arra, hogy megkérdőjelezzék a hazájukon kívüli országokba való deportálásukat. Miután hírek érkeztek arról, hogy egyes migránsokat Líbiába küldenek, Murphy bíró kijelentette, hogy bármilyen ilyen lépés megsértené a rendelkezését.

A BBC megkereste a Belbiztonsági Minisztériumot, hogy kommentárt kérjen az üggyel kapcsolatban. A burmai férfi ügyvédei, akit a bírósági bejegyzés N.M.-ként azonosított, azt állították, hogy ügyfelük korlátozottan beszél angolul, és megtagadta a Texas állambeli bevándorlási őrizet alatt álló hivatalos határozat aláírását. Kedden reggel az ügyvéd e-mailt küldött az őrizetbe vett központnak, miután észrevette, hogy ügyfele már nem szerepel a Bevándorlási és Vámügyi Hivatal fogvatartottjainak nyilvántartásában. Az ügyvédet arról tájékoztatták, hogy ügyfelét eltávolították az Egyesült Államokból. Amikor megkérdezte, hogy hova deportálták a férfit, az e-mail válaszban az állt, hogy „Dél-Szudánba”. Az ügyvédek elmondták, hogy egy másik ügyfelük, a vietnámi férfi, akit a bírósági iratokban T.T.P.-ként azonosítottak, „ugyanabba a sorsba jutott”.

A vietnámi férfi házastársa e-mailt küldött ügyvédjének, és azt mondta, hogy a körülbelül 10 másik deportált személy között laoszi, thai, pakisztáni és mexikói állampolgárok is vannak. „Kérlek, segíts!” – írta a házastárs az e-mailben. „Nem szabad megengedni, hogy ezt tegyék.” Dél-Szudán, a világ legfiatalabb nemzete, 2011-es függetlenné válása után véres polgárháborúval nézett szembe. Az Egyesült Államok kormányának utazási tanácsadója arra figyelmeztet, hogy „ne utazzanak Dél-Szudánba a bűnözés, emberrablás és fegyveres konfliktus miatt”. Trump adminisztrációja több országot is megkeresett, hogy fogadják el a migránsok deportálását. A hónap elején Ruanda megerősítette, hogy ilyen tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal, míg Benint, Angolát, Egyenlítői-Guineát, Eswatinit és Moldovát is megemlítették a médiában.

A dél-szudáni deportálási ügy a kormány két egyenlően erős ágának legújabb alkotmányos összecsapása. Egy másik bíró, James Boasberg az Egyesült Államok körzeti bíróságán Washington DC-ben, a múlt hónapban „valószínű okot” talált arra, hogy Trump tisztviselőit bűnügyi megvetés miatt vonják felelősségre. Megállapította, hogy megsértették az ő rendelkezését, amely megtiltotta a venezuelai bűnbandák gyanúsított tagjainak deportálását, akiknek nem volt lehetőségük megkérdőjelezni a távozásukat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0lnnk5ld5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük