Gazdaság,  Hírek

Homárhalászati tilalom továbbra is érvényben marad

Nemrégiben egy nemzetközi bíróság elutasította a brit kereskedelmi halászatra vonatkozó tilalmat, amely a Dán-tengerben a homárhalakra (sandeels) vonatkozott. Ezek a kis halak rendkívül fontos táplálékforrást jelentenek a tengeri élővilág számára, beleértve a tengeri madarakat is, amelyek az Egyesült Királyság partvidékén élnek. 2024 elején Angliában és Skóciában két tilalmat vezettek be, amely megakadályozta a trawlerhajók halászati tevékenységét a homárhalakra, miután aggodalmak merültek fel a homárhal állományának csökkenése miatt. A Hágában található Állandó Választottbíróság (PCA) bírái megállapították, hogy nincs jogi kötelezettség a tilalom visszavonására, miután az Európai Unió azt állította, hogy a lépés „diszkrét és aránytalan”, és veszélyeztetheti a dán kereskedelmi homárhal-halászat jövőjét.

A RSPB (Royal Society for the Protection of Birds), amely a Yorkshire-i Bempton Cliffs területét kezeli, több természetvédelmi szervezettel együtt támogatta a tilalom fenntartását, és bizonyítékokat szolgáltatott a bírósági meghallgatáson. Beccy Speight, az RSPB vezérigazgatója kifejezte örömét, hogy a panel megállapította: az ipari homárhal-halászat leállításának ökológiai indoklása megalapozott. Hangsúlyozta, hogy a homárhal állományának védelme kulcsszerepet játszik abban, hogy a puffinok, a kittiwake-ek és a tágabb tengeri környezet helyreálljon.

Az Egyesült Királyság Környezetvédelmi, Élelmezési és Vidékfejlesztési Minisztériuma (Defra) üdvözölte a bíróság döntését, és elmondta, hogy „az Egyesült Királyság sikeresen bizonyította, hogy az angliai és skóciai vizek lezárására tett intézkedések a legjobb rendelkezésre álló tudományos bizonyítékokon alapultak”. A homárhalak többféle kis halfajtát foglalnak magukba, amelyeket kereskedelmi célokra használnak, például állati takarmányként és olajtermeléshez.

Dán halászati szervezetek vitatták, hogy a Dán-tengerben lévő tilalom „felesleges” lenne, és azt állították, hogy a homárhal állományai bőségesek, megkérdőjelezve a tudományos bizonyítékokat. Esben Sverdrup-Jensen, a Dán Pelagikus Termelők Szövetségének képviselője a bírósági döntés előtt kijelentette, hogy a tilalom „óriási hatással” van az iparágra. Elmondta, hogy ez a lépés körülbelül a hagyományosan halászott vizek felét elveszíti. Sverdrup-Jensen tagadta, hogy a homárhal állományát fenyegetnék. „A homárhal valószínűleg a világ legjobban kezelt halászata” – tette hozzá.

A bírósági döntés értelmében a homárhal halászatra vonatkozó tilalom továbbra is érvényben marad a skóciai Dán-tengeri területeken, ami üdvözlendő a skóciai kormány számára, amely továbbra is aggódik a tengeri madarak populációja miatt. Skócia Vidékfejlesztési Titkára, Mairi Gougeon hangsúlyozta, hogy „a tengeri ökoszisztéma védelme létfontosságú Skócia környezete és az aztól függő emberek és közösségek számára”. Hozzátette, hogy a ruling megerősíti azokat a lépéseket, amelyeket tavaly tettek ennek érdekében.

Az Állandó Választottbíróság döntése, amely közel 300 oldal terjedelmű, arra is utalt, hogy az angliai vizeken érvényesített tilalom megsértette a Brexit utáni kereskedelmi megállapodást, mert „aránytalan” volt. Az Európai Bizottság nyilatkozatában üdvözölte a rulingot, mivel „világossá teszi” a halászati jogokat. Azt is kijelentette, hogy „az Egyesült Királyságnak azonnal meg kell felelnie a végső rulingnak, és 30 napon belül tájékoztatnia kell az EU-t a [megtartott] intézkedésekről”.

A Defra szóvivője elmondta, hogy „az Egyesült Királyság megfelel a kérdésben”, de a ruling nem jelenti azt, hogy az Egyesült Királyság jogilag köteles lenne visszavonni az angliai vizek lezárását. A döntés a jövő szempontjából jelentős hatással bír, hiszen a homárhalak védelme és a tengeri ökoszisztéma fenntartása kulcsfontosságú kérdések maradnak az Egyesült Királyság partvidéki közösségei és a tengeri élet szempontjából.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckgrwxxzxkjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük