Gazdaság,  Hírek

A NASA megmentése a saját hibáitól – vajon ez a milliárdos megfelelő választás?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, nagy álmokat dédelget az emberiség jövőjét illetően. 2021-ben indította el első űrmisszióját, egy magánutazást, amelyért körülbelül 200 millió dollárt fizetett. Isaacman célja, hogy az űrutazás ne csupán a 600 eddigi űrutazó számára legyen elérhető, akik közül a legtöbben professzionális űrhajósok voltak, hanem a tömegek számára is. „Azt szeretnénk, ha ez a szám 600,000 lenne” – mondta a sajtótájékoztatón. Hozzátette: „Hiszek abban, hogy mindannyian egy olyan világban szeretnénk élni, mint a Star Wars vagy a Star Trek, ahol az emberek űrhajóikba pattanva utazhatnak.”

Isaacman, aki a 1,9 milliárd dolláros vagyonát egy 1999-ben alapított pénzfeldolgozó céggel szerezte, a 2021-es küldetés keretében a SpaceX űrhajón utazott, ahol a csapat többi tagját is ő finanszírozta. A repülés iránti szenvedélye és az űr iránti vonzalma vezette őt ezekhez az új kalandokhoz, amelyek során tavaly egy fejlettebb SpaceX kapszulában utazott, és elvégezte az első kereskedelmi űrsétát. A küldetés során egy kísérleti űrruhát tesztelt, valamint egy új, költséghatékony protokollt, amely lehetővé tette az űrhajó légzárjának használata nélküli ki- és visszatérést.

Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ a lábai előtt hever, világosan mutatja, hogy nem csupán egy játékszerető milliárdosról van szó, hanem valakiről, aki a technológia határait feszegeti. A közelmúltban még nagyobb figyelmet kapott, amikor Donald Trump decemberben őt jelölte ki a NASA új vezetőjének. Felmerül a kérdés, hogy miért esett Trump választása Isaacmanra, és mit vár tőle, különösen annak tükrében, hogy a Trump-adminisztráció Elon Muskot is kormányzati szerephez juttatta, hogy 2 trillió dollárt faragjon le a szövetségi költségvetésből.

A NASA vezetője elnöki kinevezés, ám az Egyesült Államok Szenátusának megerősítése is szükséges. Ha Isaacman kinevezését jóváhagyják, az komoly kérdéseket vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban az űrben, figyelembe véve a tömegek számára tervezett űrutazás iránti elképzeléseit. Ez jelentős következményekkel járhat a NASA jövőjére nézve, amennyiben Isaacman szerepe arra ösztönözheti a NASA-t, hogy még inkább a magánszektorra támaszkodjon, mint eddig.

A NASA vezetői különböző háttérrel rendelkeztek: voltak közöttük volt űrhajósok, például a korábbi vezető, Bill Nelson, de mások, mint például Michael Griffin, kormányzati háttérrel rendelkeztek. Isaacman azonban, Musk és Jeff Bezos mellett, a milliárdosok új generációjához tartozik, akik megkérdőjelezik a régi rendet az űrkutatásban, felgyorsítva az innováció ütemét és drasztikusan csökkentve az emberi űrutazás költségeit.

A decemberi jelölés napján Isaacman egy nyilatkozatot tett közzé az X platformon, amely bemutatta elképzeléseit: „Ez a második űrkorszak csak most kezdődik. Elkerülhetetlen, hogy egy virágzó űr-gazdaság alakuljon ki, amely lehetőségeket teremt az emberek számára az űrben való élésre és munkavégzésre.” A NASA Artemis programja, amely a Holdra való visszatérést célozta, már Trump elnöksége alatt elindult, azonban a NASA rakétája, a Space Launch System (SLS), késlekedésekkel küzdött, miközben Musk SpaceX és Bezos Blue Origin alacsony költségű újrafelhasználható Holdrakéták fejlesztésén dolgozik.

A NASA költségvetése a Kongresszus ellenőrzése alatt áll, azonban a NASA projektek gyakran túllépik a tervezett költségkeretet, és a múltban sokszor képesek voltak elkerülni a szigorúbb ellenőrzéseket. Ennek következtében a NASA számára sürgetővé vált a reform, hiszen a világ megváltozott, és a NASA nem tart lépést az új kihívásokkal. Isaacman kemény kritikát fogalmazott meg a SLS költségeivel kapcsolatban, és rámutatott arra, hogy a nagy légiközlekedési vállalatok gazdaságilag nem hatékonyak.

A jövőben várható nagy változásokkal kapcsolatban sokan aggódnak, hogy a NASA költségvetése és prioritásai nem fognak megfelelően változni. A NASA hagyományos módszereit és a magáncégek közötti versenyt figyelembe véve, Isaacman és Musk szoros kapcsolata nemcsak az űrutazás, hanem a NASA jövője szempontjából is fontos. Az ilyen reformok nem lesznek könnyűek, hiszen a NASA költségvetése politikai kérdéseket is felvet, és a kongresszusi képviselők, akik a NASA költségvetéséhez kapcsolódó államokban élnek, különös figyelmet fordítanak a helyi érdekekre.

Az elkövetkező hónapokban kiderül, hogy Isaacman milyen irányba viszi el a NASA-t, és mennyire sikerül a reformokat végrehajtania. Az űrkutatás jövője nemcsak az amerikai költségvetéstől, hanem az emberiség felfedező szellemétől is függ, amely egy új korszak kezdetét jelzi az űrutazásban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük