Hírek,  Tech

Az AI-t elutasító emberek

Sabine Zetteler, a londoni kommunikációs ügynökség vezetője, határozottan ellenáll az mesterséges intelligencia (AI) térnyerésének. Zetteler véleménye az AI-ról egy friss idézetben is megfogalmazódik, miszerint „miért olvasnék olyasmit, amit valaki nem volt hajlandó megírni?”. Ez a gondolat mélyen összhangban áll az ő felfogásával, amely szerint az AI által generált tartalom nem képes helyettesíteni az emberi kreativitást és érzelmeket. Az ügynökségében körülbelül tíz munkatársat foglalkoztat, és Zetteler számára fontos, hogy az általa készített anyagok emberi értékekkel bírjanak.

Véleménye szerint az AI által létrehozott tartalom — legyen szó újságcikkekről, zenéről vagy más kreatív munkáról — nem nyújt semmilyen örömöt, értéket vagy fejlődési lehetőséget a számára mint alapító. A mesterséges intelligencia, amely a ChatGPT megjelenésével robbanásszerűen terjedt el, az év végén már havi öt milliárd látogatást generált, de Zetteler aggasztónak tartja a mögötte álló energiafogyasztás mértékét is. A Goldman Sachs jelentése szerint egy ChatGPT kérdés megválaszolása majdnem tízszer annyi áramot igényel, mint egy Google keresés, ami sokak számára kényelmetlen érzéseket kelt.

Florence Achery, a Yoga Retreats & More tulajdonosa, szintén elutasítja az AI használatát, hiszen úgy érzi, hogy az ellentmond vállalkozása alapvető értékeinek, amelyek az emberi kapcsolatokra építenek. Achery Londonban él, és elmondása szerint az AI működése jelentős környezeti hatásokat is hordoz magában, amelyekről sokan nincsenek tisztában. Zetteler elismeri, hogy az AI bizonyos helyzetekben, mint például a vak emberek számára írt cikkek fordítása, valóban hasznos lehet, de úgy véli, hogy hosszú távon nem szolgálja az emberi társadalom érdekeit.

Sierra Hansen, aki Seattle-ben él és közszolgálati területen dolgozik, szintén elutasítja az AI használatát. Szerinte az emberek problémamegoldó képességei csökkennek, amikor az AI-ra támaszkodnak. „A gondolkodásunk az, ami segít megszervezni a napjainkat,” mondja Hansen, aki úgy véli, hogy az AI nem helyettesítheti az emberi kritikai gondolkodást. Azok, akik egyszerű feladatokat bíznak az AI-ra, elveszítik a problémamegoldás képességét, ami hosszú távon hátrányos lehet.

Az AI elutasítása azonban nem mindenkinek elérhető választás. Jackie Adams, aki digitális marketing területén dolgozik, kezdetben környezeti okokból és a használatát lustaságnak tartva ellenállt az AI-nak. Azonban amikor a munkatársai elkezdték bevezetni az AI-t a napi feladatokba, Adams is kénytelen volt csatlakozni hozzájuk, mivel a költségvetését csökkenteni kellett. „Ha nem alkalmazom, akkor hátrányba kerülök a karrieremben,” mondja. Most már nem tekinti lustaságnak az AI használatát, és elismeri, hogy az javíthatja a munkáját.

James Brusseau, a Pace University filozófiaprofesszora, aki az AI etikájára specializálódott, úgy véli, hogy az AI használata elkerülhetetlen. Az emberekre szükség lesz a fontos döntések meghozatalához, mint például bírósági ügyekben vagy orvosi transzplantációs döntésekben, de sok más területen az AI már elkerülhetetlen. Adams viszont, bár elfogadta az AI használatát, továbbra is aggasztónak tartja annak növekvő befolyását. „Úgy érzem, hogy egyre kevesebb kontrollal rendelkezünk,” mondja, utalva arra, hogy a technológia folyamatosan terjed, és nehezen tudja megállítani a folyamatot.

A mesterséges intelligencia által generált tartalom világában sokan úgy érzik, hogy a kreativitás és az emberi értékek háttérbe szorulnak. Az AI térnyerése nemcsak a munka világát alakítja át, hanem a társadalmi kapcsolatokra és a személyes fejlődésünkre is hatással van. A jövő kérdése az, hogy miként találhatjuk meg az egyensúlyt az AI nyújtotta lehetőségek és az emberi értékek között.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15q5qzdjqxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük