
Az Apple bejelentette, hogy a legtöbb az Egyesült Államokba szánt iPhone már nem Kínában készül
Az Apple bejelentette, hogy a közeljövőben a legtöbb iPhone és más, az Egyesült Államokban értékesítendő eszköz gyártását elmozdítja Kínából, amely az utóbbi időszakban Donald Trump elnök vámintézkedéseinek középpontjában állt. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a következő hónapokban az Egyesült Államok piacára szánt iPhone-ok többsége Indiában készül majd, míg Vietnam fontos gyártási központtá válik olyan termékek számára, mint az iPad és az Apple Watch. Ez a lépés annak fényében történik, hogy az Apple becslése szerint az Egyesült Államok importvámjai körülbelül 900 millió dollárral (kb. 677,5 millió font) növelhetik a költségeit az aktuális negyedévben, annak ellenére, hogy Trump elnök döntése értelmében a kulcsfontosságú elektronikai termékeket mentesítették az új vámtételek alól.
A Trump-kormányzat többször is megemlítette, hogy szeretné, ha az Apple az Egyesült Államokban folytatná a gyártást. Az Apple vezérigazgatója a vállalat pénzügyi teljesítményéről szóló csütörtöki befektetői hívás során arra törekedett, hogy felhívja a figyelmet az Egyesült Államokba irányuló befektetéseikre. Cook felhívta a figyelmet arra, hogy a cég a következő négy évben 500 milliárd dollárt kíván befektetni több államban is. Elmondta, hogy az Apple elmozdítja az Egyesült Államokba irányuló termékek ellátási láncát Kínából, azonban Indiát és Vietnámot tartja a legnagyobb kedvezményezetteknek ebben a folyamatban. „Elvárjuk, hogy az Egyesült Államokban értékesített iPhone-ok többsége Indiában készüljön” – mondta Cook, hozzátéve, hogy Vietnam lesz a fő gyártási központ „szinte minden iPad, Mac, Apple Watch és AirPods termék esetében, amely az Egyesült Államokban kapható”.
Bár Kínában továbbra is a legtöbb, az Egyesült Államokon kívül értékesített termék származási helye marad, a gyártósorok Indiába helyezése időt és jelentős befektetést igényel, amely milliárdos költségekkel járhat. Shanti Kelemen, az M&G Wealth vezető befektetési igazgatója a BBC Today programjában elmondta: „Még mindig lesznek vámok, amelyek hatással lesznek az Apple ellátási láncaira, és költségek merülnek fel ahhoz, hogy áthelyezzék őket és új gyárakat építsenek.” Az Apple részvényei jelentősen csökkentek, miután Trump bejelentette, hogy „kölcsönös vámokat” kíván bevezetni az Egyesült Államokba importált termékekre, arra törekedve, hogy meggyőzze a vállalatokat, hogy többet gyártsanak az Egyesült Államokban. Azonban a kormányzat nyomás alatt állt, hogy mérsékelje terveit. Nem sokkal a vámok életbe lépése után bejelentették, hogy bizonyos elektronikai termékeket, köztük telefonokat és számítógépeket, mentesítenek a vámtételek alól.
Jelenleg a kereskedelmi zűrzavar nem érintette az Apple eladásait. A vállalat bejelentette, hogy az év első három hónapjában a bevételek 5%-kal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest, elérve a 95,4 milliárd dollárt. Az Amazon, amely szintén egy figyelemmel kísért technológiai óriás, szintén jelezte, hogy eladásai stabilak maradtak, és az észak-amerikai online kereskedelmi üzletágában 8%-os növekedést mutattak az utolsó negyedévben. Az Amazon vezérigazgatója, Andy Jassy megjegyezte, hogy senki sem tudja pontosan, mikor és hol fognak a vámok véglegesen rendeződni, de a vállalat a zűrzavaros időszakok után gyakran erősödve került ki, és optimistán tekint a jövőre.
A gyártási lánc Indiába helyezése „lenyűgöző” lépésnek minősítette Patrick Moorhead, a Moor Insights & Strategy vezérigazgatója. „Ez egy jelentős változás ahhoz képest, amit [Cook] néhány évvel ezelőtt mondott, amikor azt állította, hogy csak Kína képes iPhone-okat gyártani” – tette hozzá Moorhead. Az Apple előtt még sok feladat áll a gyártás elmozdításával kapcsolatban, de az már egy jó kezdet. Az Amazon szintén igyekszik megerősíteni magát a vámtételek ellenére, és a vállalat arra törekszik, hogy sokféle eladót biztosítson. A vállalat elmondta, hogy az eladások nem szenvedtek a vámzűrzavartól, sőt, a vezetők azt is megjegyezték, hogy a vállalkozás talán nyert néhány ügyfelet, akik elkezdtek készletezni. Összességében az eladások 9%-kal nőttek, elérve a 155,7 milliárd dollárt az év első három hónapjában, míg a nyereség több mint 60%-kal emelkedett az előző évhez képest, körülbelül 17 milliárd dollárra. A kormány továbbra is szélesebb kereskedelmi megállapodásra törekszik az Egyesült Államokban, miután csökkentette a gépjármű- és acélvámokat. Az Egyesült Államok elnöke szerint a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” az üzleti életben, és további intézkedésekkel fenyegetőzik. A két ország bejelentette, hogy megállapodtak a vámok csökkentésében, ami megerősíti, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború deeszkalálására.

