
Az Egyesült Királyság legritkább élővilága a tűz által fenyegetett kihalás szélére került
Az Egyesült Királyság természetvédői aggasztó híreket kaptak a ritka vadvilág állapotáról, amelyet az utóbbi hetek heves gyep- és erdőtüzei súlyosan veszélyeztetnek. Az olyan veszélyeztetett madarak, mint a hen harrier és a vízi pocok, valamint a leggyorsabban csökkenő emlősök közé tartozó vízi pocok állományai is fokozott veszélynek vannak kitéve. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet arra figyelmeztetett, hogy az Abergwesyn közön található tüzek elpusztították a helyi aranylápok legutolsó megmaradt fészkelőhelyét. Az aranylápok a brit hegyvidék egyik legszebb madaraiként ismertek, és most már nemcsak a populációjuk, hanem az élőhelyük is komoly veszélyben van.
Az idei év során a brit területeken eddig 284 négyzetkilométernyi földet égettek fel a tüzek, ami nagyobb terület, mint Birmingham városa. A BBC által közzétett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok eddig közel 1400 tűzesetet kezeltek, ami arra ösztönözte a tűzoltóságokat, hogy a lakosság felelősségteljes magatartására és a gyanús viselkedés jelentésére kérjék őket. A National Trust szakértői elmondták, hogy 2025 eddig a legrosszabb év a emberi tevékenységek által okozott tüzek szempontjából. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi vezetője kifejezte aggodalmát, hogy ez az év különösen súlyos helyzetet teremtett a vadvilág számára, amely lángokban áll.
A tűzesetek számának növekedésében közrejátszó tényezők között említik a rekord alacsony csapadékot és a rendkívül magas hőmérsékleteket, amelyek márciusban alakultak ki. A tavalyi év alacsony tűzesetszáma szintén hozzájárult ahhoz, hogy több növényzet maradjon, amely táplálta a tüzeket. A Coed Cadw, a walesi erdőtársulat, arról számolt be, hogy az Allt Boeth területén, Aberystwyth közelében, egy „pótolhatatlan” területet érintett a tűz, amely a temperált atlanti esőerdő része, és amely a legszigorúbb védelmet élvezi.
Angliában a National Trust arról tájékoztatott, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett le a Marsden Moor területén, West Yorkshire-ben. Észak-Írország Morne-hegységében pedig a talajlakó állatok, mint például a hüllők, „egyszerűen csak élve megégtek”. McCarthy hangsúlyozta, hogy a kormányzati támogatás a gazdák és földművelők számára, hogy helyreállítsák a tőzeglápokat, elengedhetetlen a tüzek megelőzése és a klímaváltozás elleni harc érdekében.
A vízi pocok jövője is aggasztó, mivel már most is súlyosan fenyegeti az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyestek által végzett prédálás. A kis állatok, mint a vízi pocok és az egerek, amelyek járatokban élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, azonban az élőhelyük és az általuk fogyasztott táplálék teljesen megsemmisül. A vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős” a INCC szakértője, Rob Parry szerint. A walesi hegyvidéken található utolsó élőhelyük megsemmisítése különösen súlyos következményekkel jár a faj számára.
A tűzesetek következtében a barnamedvék állományát is megfigyelik a dél-walesi Amman-völgyben, ahol a vadon élő tüzek óriási területeket pusztítottak el. A tűzoltóságok és a rendőrség közösen dolgozik a megelőzés érdekében, és a gyerekeknek is tanítják a tűzesetek következményeit. A természetvédelmi szervezetek, mint például az INCC, szorosabb ellenőrzést kérnek a gazdák által végzett kontrollált égetések felett, és jobban figyelemmel kísérik a tűzesetek környezeti hatásait.
A természetvédelmi helyzet évről évre változik, attól függően, hogy mikor következnek be a száraz időszakok. A walesi déli területeken a gyep- és erdőtüzek száma az előző évhez képest 1200%-kal nőtt. A tűzoltóságok különböző megelőző intézkedéseket vezetnek be, hogy csökkentsék a tűzesetek számát, és felhívják a figyelmet a természetvédelem fontosságára. Az Egyesült Királyság természetvédelmi helyzete tehát kritikus, és sürgős intézkedésekre van szükség a vadvilág megóvása érdekében, hogy elkerülhessük a további fajok kihalását.

