
Butch és Suni 9 hónapnyi űrbeli kaland után hazatérnek
Butch Wilmore és Suni Williams, a NASA asztronautái, végre hazatérnek, miután kilenc hónapot töltöttek az űrben. Eredetileg csak nyolc napra érkeztek az International Space Stationra (ISS), de a küldetésük váratlanul meghosszabbodott, miután a Starliner űrhajó, amellyel érkeztek, technikai problémákkal küzdött. Az asztronauták most egy SpaceX kapszulában utaznak vissza a Földre, Nick Hague NASA-asztronauta és Aleksandr Gorbunov orosz kozmonauta társaságában. Az ISS-ről kedden, GMT szerint 05:05-kor váltak le, és később, aznap, 21:57-kor (GMT) várhatóan a floridai partoknál fognak landolni. A pontos érkezési idő azonban változhat, ha az időjárási körülmények nem kedveznek.
Ez a küldetés a világ figyelmét felkeltette, de az utolsó szakasz nem lesz könnyű, mivel a SpaceX Dragon kapszulának gyors és heves visszatérést kell végrehajtania a Föld légkörébe, ahol a hőmérséklet elérheti a 1600 Celsius-fokot. Az asztronauták jelentős g-erőket is tapasztalnak majd, amelyek körülbelül négyszeresét teszik ki a Föld gravitációjának. Végül négy nagy ejtőernyő fog kinyílni, lehetővé téve, hogy a kapszula lágyan landoljon az óceánban. Helen Sharman, Nagy-Britannia első asztronautája elmondta, hogy ez a izgalmas utazás megéri a fáradalmakat. „Tapasztalt asztronauták, de fantasztikus érzés lesz visszatérni a Földre. Az első dolog, amit megérzel, a friss levegő,” mondta a BBC Newsnak.
Butch és Suni története 2024 júniusában kezdődött, amikor részt vettek a Boeing által fejlesztett Starliner űrhajó első legénységi tesztrepülésén. Az űrhajó azonban több technikai problémával is szembesült az ISS-re vezető úton, és úgy döntöttek, hogy túl kockázatos lenne hazavinni az asztronautákat. A Starliner végül biztonságosan visszatért üresen a Földre szeptember elején, ami azt jelentette, hogy a párosnak új módot kellett találni a visszatérésre. A NASA végül a következő ütemezett járatot választotta: egy SpaceX kapszulát, amely szeptember végén érkezett az ISS-re. Ez a kapszula két asztronautával repült a tervezett négy helyett, így Butch és Suni visszatérésére két üres hely maradt. A csavar csak az volt, hogy ez a küldetés tervezett hat hónapos időtartamú, így az asztronauták tartózkodásának ideje jelentősen meghosszabbodott. A cserecsapat érkezése vasárnap volt az utolsó lépés Butch és Suni hazatéréséhez – és egy rövid átadás után a küldetésük most véget ért.
A NASA párosa jól fogadta a vártnál hosszabb űrbeli tartózkodást. Az ISS-en végrehajtott kísérletek széles spektrumát végezték el, és űrsétákat is tartottak, Suni pedig megdöntötte a női űrhajósok űrsétájának rekordját, eltöltve a legtöbb időt az állomás külső területén. Bár az asztronautákat „elzárva” írták le, valójában sosem voltak veszélyben. Küldetésük során mindig akadt olyan űrhajó, amely az ISS-hez csatlakozott, hogy hazavigye őket, ha vészhelyzet állna elő. Butch Wilmore az utolsó hetekben elmondta, hogy nem izgultak a küldetés meghosszabbodása miatt. „Felkészülten érkeztünk, hogy hosszabb ideig maradjunk, még ha eredetileg rövid tartózkodásra is készültünk. Ez a dolga az emberi űrrepülésnek” – mondta.
Suni hozzátette, hogy szomorú, mert valószínűleg ez lesz az utolsó küldetése. „A tény, hogy itt élünk ebben a nagyon különleges helyen, hihetetlen perspektívát ad,” mondta. „Nem akarom elveszíteni ezt az inspiráló érzést, amikor elhagyom, szóval valahogy meg kell tartanom.”
A páros küldetése még nagyobb figyelmet kapott, miután Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója azt mondta, hogy az asztronautákat politikai okokból hagyták az űrben, és cége korábban is hazavihette volna őket. A NASA hivatalnokai azonban azt nyilatkozták, hogy döntéseik a repülési ütemezésre és az űrállomás szükségleteire alapozódtak. Garrett Reisman, egy volt NASA asztronauta és a SpaceX űrműveleti igazgatója elmondta, hogy jó okai voltak annak, hogy a NASA nem választott dedikált mentőmissziót. „Nem csökkentette volna jelentősen Butch és Suni űrbeli tartózkodását – néhány hónapot rá tudtunk volna venni, de a haszon nem volt olyan nagy,” mondta.
Miután az asztronauták hazaérkeznek, a Johnson Űrközpontba viszik őket Houstonba, Texasba, ahol orvosi szakértők vizsgálják meg őket. A hosszú távú űrbeli küldetések hatással vannak a testre, mivel az asztronauták csonttömeget és izomtömeget veszítenek. A vérkeringés is hatással van, és a folyadékmozgások befolyásolhatják a látást. Hosszú időbe telhet, amíg a test visszatér a normális állapotba, ezért a páros kiterjedt edzéstervet kap majd, miközben újra alkalmazkodik a gravitációhoz. De Butch és Suni elsődleges prioritása az lesz, hogy találkozzanak családjukkal, barátaikkal és háziállataikkal. Garrett Reisman, aki kapcsolatban állt barátjával, Sunival, elmondta, hogy az asztronauták a legapróbb dolgokat is hiányolják, mint például a Maine állambeli házuk teraszán ülni a kutyákkal, és érezni a friss levegőt. „Az élet alapvető dolgai itt a Földön, amiket hiányolsz,” mondta a BBC-nek.

