
Elton John keményen bírálja a kormányt az AI szerzői jogi tervei miatt
Sir Elton John nemrégiben éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Királyság kormányával szemben, amelyet „abszolút veszteseknek” titulált. A zenész kifejezte érzéseit, miszerint rendkívül árulónak érzi a helyzetet, különösen a technológiai cégek szerzői jogi törvények alóli mentességét érintő tervek kapcsán. Az interjú során, amely a Sunday with Laura Kuenssberg című műsorban zajlott, elmondta, hogy ha a miniszterek valóban megvalósítják azt a tervet, amely lehetővé tenné az AI cégek számára, hogy művészek tartalmát díjazás nélkül használják fel, akkor „nagy léptékű lopást” követnének el.
A kormány a héten elutasította a Lordok Házának javaslatát, amely kötelezte volna az AI cégeket arra, hogy nyilvánosságra hozzák, milyen anyagokat használnak programjaik fejlesztésekor. A kormány szóvivője kijelentette, hogy „nincs változtatás” a szerzői jogi törvényekben, amíg „teljesen meg nem győződnek arról, hogy azok a kreatorok számára működnek”. Az AI programok hatalmas mennyiségű online adatból, például szövegekből, képekből vagy zenéből tanulnak, hogy új, ember által készítettnek tűnő tartalmat generáljanak. Sir Elton John szerint a legnagyobb veszély abban rejlik, hogy a fiatal művészek „nem rendelkeznek azokkal az erőforrásokkal, hogy felvegyék a harcot a nagy tech cégekkel”.
„Ez bűncselekmény, mert rendkívül árulónak érzem magam,” tette hozzá. Kiemelte, hogy a Lordok Háza szavazása során a szavazatok több mint kétharmada támogatta a javaslatukat, ám a kormány úgy tűnt, nem foglalkozik a kérdéssel, és csak az idősebb generációk, például az ő esetében, akiket ez nem érint annyira, nézi a helyzetet. Hétfőn a Lordok Háza 147 szavazattal módosította az Adat (Használat és Hozzáférés) törvényjavaslatot, hogy átláthatósági követelményeket vezessen be, amelyek biztosítanák, hogy a szerzői jog tulajdonosainak engedélyük legyen a munkájuk felhasználásához. Azonban szerdán a Képviselőházban a képviselők elutasították ezt a módosítást, ami azt jelenti, hogy a törvényjavaslat továbbra is oda-vissza fog járni a két ház között, amíg meg nem egyeznek.
Sir Elton figyelmeztetett, hogy a kormány azon az úton halad, hogy „megfosztja a fiatalokat örökségüktől és jövedelmüktől”, amit ő „abszolút veszteségnek” tart, és nagyon dühös emiatt. A zenész azt is megjegyezte, hogy Keir Starmer miniszterelnöknek „fel kellene ébrednie”, és Peter Kyle technológiai minisztert „egy kicsit hülyének” nevezte. Kijelentette, hogy ha a kormány nem változtat a tervein, kész bíróság elé vinni az ügyet, mondván, hogy „harcolni fogunk minden lépésnél”.
James Graham drámaíró, aki Sir Elton mellett állt, elmondta, hogy a miniszterek „tudják, mennyire fontos a kreativitás… de ami frusztráló, az a közömbösség vagy a hajlandóság, hogy a Silicon Valley tech cégei mindent megkapjanak, amit akarnak”. Tom Kiehl, a brit zeneipar vezérigazgatója a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a kormány „a szakadék szélén áll”, hogy az ország zeneiparát „áldozatul felajánlja” az amerikai tech óriásoknak. Kiemelte, hogy a miniszterelnöknek „nem szabad elárulnia” a következő generációt, és nem szabad hagynia, hogy a tehetséges művészeket „megsemmisítsék” az AI botok.
A Lordok Házában tartott szavazás előtt Sir Elton több mint 400 brit zenésszel, íróval és művésszel együtt aláírt egy levelet, amelyben arra kérték a miniszterelnököt, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket, hogy megvédje őket az mesterséges intelligenciával szemben. Sir Paul McCartney, a Beatles énekese, aki szintén aláírta a levelet, korábban már figyelmeztetett arra, hogy az AI „vadnyugati” helyzetet teremt, ahol a művészek szerzői jogai nincsenek megfelelően védve. A kormány szóvivője azt mondta, hogy célja, hogy a brit kreatív ipar és az AI cégek „virágozzanak”, ezért egy olyan intézkedéscsomagon dolgoznak, amely mindkét ágazat számára működőképes megoldásokat nyújt.

