
Irán és Nagy-Britannia nagyköveteket idéznek be a brit kémkedési vádak miatt
Britannia és Irán diplomáciai feszültségei újabb szakaszba léptek, miután a brit hatóságok három iráni férfit vádoltak meg kémkedéssel. Az érintett személyeket május 3-án tartóztatták le, majd szombaton Londonban bíróság elé állították őket, ahol a vádak szerint az Iszlám Köztársaság érdekében végeztek kémkedést. Az iráni IRNA hírügynökség tudósítása szerint a brit ügyvivőt vasárnap arra kérték, hogy magyarázza el a „jogtalan” és „politikai motivációjú” letartóztatásokat. A brit külügyminisztérium erre hétfőn reagált, és behívták Teherán nagykövetét az Egyesült Királyságba.
Yvette Cooper, a brit belügyminiszter kijelentette, hogy az Egyesült Királyság nem tolerálja a növekvő, állami támogatással zajló fenyegetéseket a brit területen. A parlamentben elmondta, hogy az iráni nagykövetet behívták, és David Lammy külügyminiszter a lehető leghatározottabban közölni fogja az iráni külügyminiszterrel, hogy az Egyesült Királyság nem fogadja el az iráni állam által indított fenyegetéseket. Cooper hozzátette, hogy a kormány új jogszabályokat tervez, amelyek lehetővé teszik az állami fenyegetések elleni fellépést, és ezek a javasolt intézkedések erősebbek lesznek, mint a jelenlegi nemzetbiztonsági törvények, lehetővé téve a külföldi állami támogatott szervezetek tevékenységeinek korlátozását az Egyesült Királyságban.
A külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy a nemzetbiztonság védelme továbbra is a legfontosabb prioritásuk, és Iránnak felelősséget kell vállalnia a tetteiért. Az ügyvivő behívása a hétvégi bejelentés után történt, amely szerint három iráni állampolgárt vádoltak meg azzal, hogy egy idegen hírszerző szolgálatot segítő tevékenységet folytattak. A Metropolitan Police tájékoztatása szerint az állítólagos kémkedés 2024 augusztusa és 2025 februárja között zajlott.
A rendőrség az érintetteket Mostafa Sepahvandnak, 39 évesnek, Farhad Javadi Maneshnek, 44 évesnek és Shapoor Qalehali Khani Noorinak, 55 évesnek azonosította, mindannyian Londonban élnek. Egy negyedik férfit is letartóztattak május 9-én a nyomozás részeként, de őt vádemelés nélkül szabadon engedték. A vádlottak közül a három férfi 2016 és 2022 között érkezett az Egyesült Királyságba, és menedékjogot kértek, amely ideiglenes tartózkodási engedélyt biztosított számukra. A vádak szerint a férfiak megfigyeléseket végeztek az iráni International nevű médiacsoport újságíróinak felkutatására, amely kritikus tartalmakat készít a jelenlegi iráni rezsimről. Ezt a médiumot Iránban terrorista szervezetként tartják nyilván.
Cooper hangsúlyozta, hogy az iráni állampolgárok ellen emelt vádak egy sor súlyosabb problémával összefonódnak, beleértve az iráni kapcsolatokkal rendelkező műveletek növekvő számát az Egyesült Királyság területén, valamint a MI5 állami fenyegetésekkel kapcsolatos nyomozások számának közel 50%-os növekedését egy év alatt. „Az iráni rezsim elfogadhatatlan fenyegetést jelent a hazai biztonságunkra, amely nem folytatódhat” – mondta a belügyminiszter.
Ezen kívül május 5-én további öt iráni férfit is letartóztattak Londonban, Swindonban, Stockportban, Rochdale-ben és Manchesterben egy külön terrorizmusellenes nyomozás részeként. A férfiak közül négyet, akiket terrorcselekmény előkészítésével gyanúsítottak, szabadlábra helyeztek, bár a nyomozás továbbra is aktív és folyamatban van. Az ötödik férfit korábban óvadék ellenében szabadon engedték, és a bíróság májusra tűzte ki a következő időpontot. Az események tükrözik a brit hatóságok fokozott figyelmét az Iránnal kapcsolatos fenyegetésekre, valamint a nemzetbiztonság védelmére irányuló erőfeszítéseiket.

