
Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben
Jeruzsálem keleti részén, amelyet Izrael annektált, a fegyveres izraeli biztonsági erők három iskolát zártak be, amelyek az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynöksége, az UNRWA irányítása alatt álltak. A Shuafat menekülttáborban található iskolákból számos palesztin diákot küldtek haza, alig néhány perccel az órák megkezdése után csütörtök reggel. Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa hangsúlyozta, hogy az izraeli hatóságok ezzel a lépéssel megfosztják a gyermekeket alapvető joguktól, hogy tanulhassanak, és a nemzetközi joggal való „nyílt megvetésnek” minősítette a történteket.
Az UNRWA-t érintő izraeli tilalom már korábban életbe lépett, és Izrael azzal vádolja az ügynökséget, hogy kapcsolatban áll a Hamasszal, amely a palesztin területeken működő iszlamista szervezet. Az UNRWA azonban tagadja ezeket a vádakat és hangsúlyozza, hogy pártatlanul végzi munkáját. A Shuafatban rögzített videók tanúsága szerint a diákok, köztük lányok, akik iskolai egyenruhát viseltek, egymást ölelve búcsúztak el, amikor az izraeli erők megérkeztek.
A bezárásról szóló rendelet, amelyet az iskola falára tűztek ki, világosan jelezte, hogy tilos az oktatási intézmények működtetése, tanárok alkalmazása, valamint a diákok belépése az iskolába. Az UNRWA nyilatkozata szerint több mint 550, hat és tizenöt év közötti tanuló tartózkodott az iskolában, és egy alkalmazottjukat is letartóztatták, ami a megszállt Ciszjordániában az ügynökség vezetője szerint „traumatikus élmény volt a fiatal gyermekek számára, akiknek közvetlen veszélyük van arra, hogy elveszítik az oktatáshoz való hozzáférésüket”. Az izraeli rendőrség további három iskola előtt is jelen volt Jeruzsálem keleti részén, így ezek is kénytelenek voltak hazaküldeni diákjaikat.
Philippe Lazzarini Twitter-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy az iskolák lerohanása és bezárása a nemzetközi jog nyílt figyelmen kívül hagyása. „Ezek az iskolák az Egyesült Nemzetek sérthetetlen helyei” – írta. Lazzarini szerint az izraeli hatóságok a múlt hónapban kiadott bezárási parancsok érvényesítésével megfosztják a palesztin gyermekeket alapvető joguktól, hogy tanulhassanak. Az UNRWA szerint az iskoláknak nyitva kell maradniuk, hogy megvédjék az egész generáció oktatását.
A palesztin hatóság, amely a Ciszjordánia olyan részeit irányítja, amelyek nincsenek izraeli ellenőrzés alatt, a lépést a gyermekek oktatási jogának megsértéseként értékelte. A brit konzulátus Jeruzsálemben kifejezte, hogy az Egyesült Királyság, az Európai Unió, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskolák ellen hozott bezárási parancsokat, és szolidaritását fejezte ki a diákok, szülők és tanárok iránt. „Az UNRWA 1950 óta működik Jeruzsálem keleti részén az Egyesült Nemzetek közgyűlésének mandátuma alapján. Izraelnek a nemzetközi humanitárius jog értelmében biztosítania kell, hogy minden olyan intézmény megfelelően működjön, amely a gyermekek oktatására irányul” – tették hozzá.
Tavaly az izraeli parlament olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli tisztviselők kapcsolatfelvételét az UNRWA-val, valamint az ügynökség tevékenységének tilalmát a izraeli területeken. Izrael 1967-ben, a Közel-Kelet háborúja során foglalta el Jeruzsálem keleti részét, és 1980-ban gyakorlatilag annektálta azt, ami a nemzetközi közösség többsége által el nem ismert lépésnek számít. Izrael az egész várost a fővárosának tekinti, míg a palesztinok Jeruzsálem keleti részét a jövőbeli államuk fővárosának látják. Jelenleg körülbelül 230 ezer izraeli telepes él Jeruzsálem keleti részén, 390 ezer palesztinnal együtt. A nemzetközi közösség többsége az ott és a Ciszjordániában található telepek építését illegálisnak tartja a nemzetközi jog értelmében, ezt az álláspontot tavaly az Emberi Jogok Nemzetközi Bírósága is megerősítette, bár Izrael vitatja ezt a nézetet.

