Gazdaság,  Hírek

Kérdéses, hogy a britek használhatják-e az EU e-kapuit idén nyáron

Az Egyesült Királyság állampolgárai körében egyre több kétség merül fel azzal kapcsolatban, hogy a nyári időszakban használhatják-e az e-gépeket az EU repülőterein. Az Európai Bizottság a BBC-nek nyilatkozva megerősítette, hogy a brit állampolgárok nem férhetnek hozzá ezekhez az automata határellenőrző kapukhoz, amíg egy új rendszer, amely a határok biztonságát hivatott növelni, nem lép életbe októberben. Ezt követően pedig a használat lehetősége az egyes országok hatáskörébe tartozik. Pat McFadden, a kabinetiroda minisztere a BBC-nek azt mondta: „Semmi sem fog történni, amíg ez az új rendszer nincs érvényben.”

Az Egyesült Királyság EU-ból való kilépését követően számos népszerű üdülőhelyen hosszú sorok alakultak ki a brit utazók számára a repülőtereken, miközben a határellenőrzésre vártak. Az új Európai Belépési/Kilépési Rendszer (EES) biometrikus adatokat gyűjt az Európába érkező, harmadik országok állampolgáraitól, ideértve az Egyesült Királyságot is. Az eredetileg tervezett időpontot követően a bevezetést most 2025 októberére tolták el, amely miatt a brit állampolgárok számára egyelőre továbbra is kérdéses a gyors határellenőrzési lehetőség.

McFadden hozzátette: „Az EU bevezeti ezt az új belépési és kilépési rendszert, így semmi sem fog történni, amíg ez nincs érvényben, és ez még nincs érvényben. Eddig többször is elhalasztották a dátumot, a legfrissebb határidő őszre esik, meglátjuk, hogy ez betartásra kerül-e.” Az ezt követő szakaszban a tagállamok döntései fogják meghatározni a további lépéseket. A miniszter azt is megjegyezte, hogy ez a helyzet lehetőséget, sőt valószínűséget ad arra, hogy a jövőben az emberek használhassák az e-gépeket, amely jelenleg nem lehetséges.

A hétfői megállapodás szerint az Egyesült Királyság és az EU között „nincs jogi akadálya az e-gépek használatának a brit állampolgárok számára az EU tagállamaiba és azokból való utazás során, miután bevezették az EU Belépési/Kilépési Rendszert”. A miniszterelnök hivatalos szóvivője azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Királyság „a lehető leggyorsabban szeretné megvalósítani ezt”, hozzátéve, hogy „megbeszélések kezdődtek az egyes EU-tagállamokkal”.

Az EU Bizottságának egy szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy az EES bevezetése megnyitja a lehetőséget, hogy minden nem EU-s állampolgár, beleértve a brit állampolgárokat is, használhassa az e-gépeket, és ez gyorsabb határellenőrzést eredményez. „Amint az EES életbe lép, a brit állampolgárok tehát használhatják az e-gépeket, ahol azok elérhetők, feltéve, hogy regisztráltak a rendszerben.”

Jelenleg néhány EU-s ország már engedi, hogy a brit állampolgárok használják az e-gépeket, így elképzelhető, hogy az egyes nemzetekkel folytatott tárgyalások eredményeként a brit utasok számára több helyszínen is lehetővé válik a kapuk használata még ezen a nyáron. Sir Keir Starmer miniszterelnök a Tesco munkásaival folytatott keddi beszélgetésében hangsúlyozta, hogy az emberek izgatottak voltak az e-gépek miatt, és hogy nyaralásaikat, amelyeket már megterveztek, nem szeretnék hosszú sorokban eltölteni.

A megállapodás e-gépekről szóló része meglepte a turizmus iparág egyes szereplőit, mivel azt hitték, hogy ezek a kapuk automatikusan elérhetők lesznek a brit útlevéllel rendelkezők számára, amint az EES októberben elindul. Julia Lo Bue-Said, az Advantage Travel Partnership vezérigazgatója elmondta, hogy ez az új megállapodás látszólag nem kínál többet, mint a már létező e-gépekhez való hozzáférés kiterjesztését, amelyeket néhány úti célon már használnak, és csak a régóta várt digitális határrendszer bevezetése után, amelynek indítása jelenleg októberre van tervezve.

Ezen kívül az EES bevezetése azt is jelenti, hogy a brit állampolgároknak valószínűleg nem lesz szükségük útlevélbélyegre. Az EES bevezetése már egy ideje napirenden van, amely során a nem EU-s állampolgároknak kötelezően biometrikus adataikat egy új EU-s adatbázisba kell rögzíteniük, amely a belépési ponton történik, akár repülőtéren, kikötőben, akár vasútállomáson.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn7zzgdz3jgo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük