Hírek,  Mindennapok

Kiutasított bűnözők második esélyt kapnak egy call centerben

Alberto Salagan januárban került deportálásra az Egyesült Államokból, és ez volt az első alkalom, hogy Mexikó földjére lépett, mióta csecsemőként elvitték onnan. Acapulcóban született, de hat hónapos korában szülei az Egyesült Államokba költöztek, ahol Kaliforniában nőtt fel. A bandák vonzereje és a bűnözői élet csillogása elragadta, ami végül letartóztatáshoz vezetett San Diegóban. Ekkor, Donald Trump hivatalba lépésekor, Alberto visszakerült Mexikóba, ahol hajléktalanul és magányosan találta magát. „Sokk volt. Még mindig az” – mondja. „Amikor ideérkeztem Mexikóba, valóban elveszettnek éreztem magam. Nincs családom, nincs étel, nincs ruha, semmim sincs.” Alberto azt is megjegyzi, hogy majdnem elfelejtette, hogyan kell spanyolul beszélni és olvasni. „Jó, hogy nem veszítettem el teljesen, mert ez segített nekem [két nyelven beszélni]” – reflektál.

Valójában nyelvtudása mentette meg őt a szegénységtől. Egy deportáltakat támogató szervezet révén értesült arról, hogy egy helyi cég, az EZ Call Center angolul beszélő alkalmazottakat keres. A telefonos értékesítőként végzett munka nem túl jól fizetett, de a jutalékokkal együtt biztosította Alberto számára a szükséges stabilitást, amire vágyott. „Tennem kellett valamit, hogy talpra álljak. Azért köszönhetem a call centernek, hogy most itt tartok” – meséli nekem a hívások közötti szünetben. Az EZ Call Center munkatársai között szinte mindenki deportált, beleértve a cég tulajdonosát, Daniel Ruizt is, aki szintén Mexikóban született, de az Egyesült Államokban nőtt fel, mielőtt alacsony szintű drogokról elítélték. Daniel azt mondja, hogy jól megérti alkalmazottai kezdeti dezorientáltságát Mexikóban. „Mindannyian kultúrsokkal küzdünk” – mondja a telefonhívások állandó zaja mellett.

A call center ügynökei hosszú amerikai telefonszám-listákkal dolgoznak, egyesek promóciós hívásokat vagy értékesítéseket végeznek, míg mások adósságbehajtásról és refinanszírozásról telefonálnak. Az ügynökök mind folyékonyan beszélnek angolul, és az ügyfelek a vonal másik végén nem is sejtik, hogy Mexikóban beszélnek, nem pedig az Egyesült Államokban. Daniel szerint az olyan ügynökök, mint Alberto, akik fiatalon kerültek bandák és bűnözés közelébe az Egyesült Államokban, de hajlandók új életet kezdeni Mexikóban, a legmegbízhatóbb alkalmazottai közé tartoznak.

Daniel Ruiz tapasztalatai a deportálás után befolyásolták üzleti döntéseit is. Az EZ Call Center mellett egy humanitárius szervezetet is alapított, amelyet Borderline Crisis Centernek hívnak, és amely élelmet, szállást és támogatást nyújt a deportáltaknak, amikor visszatérnek Mexikóba. Miután Trump hivatalba lépett, bejelentette, hogy végrehajtja az „amerikai történelem legnagyobb deportációját”. Szólt a milliónyi illegális bevándorló eltávolításáról az Egyesült Államok területéről, és elnöksége első időszakában az Immigration and Customs Enforcement (ICE) ügynökei munkahelyi razziákat végeztek Chicagótól Kaliforniáig. Mexikói humanitárius szervezetek, köztük a Borderline Crisis Center, felkészültek a nagy számú visszatérő érkezésére.

Azonban eddig ez a várakozás nem teljesült. Nincsenek jelentős torlódások a határon, és a tijuana-i migránsszállások sem telítettek. A mexikói kormány legfrissebb statisztikái szerint a Trump második elnökségének első három hónapjában a Mexikóba deportáltak száma alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Claudia Sheinbaum mexikói elnök elmondta, hogy február és április között közel 39,000 deportáltat fogadtak, ebből 33,000 mexikói volt. Ez a szám 52,000 volt ugyanebben az időszakban 2024-ben. Azonban a csökkenés részben annak volt köszönhető, hogy kevesebb ember próbált belépni az Egyesült Államokba. A határon a migránsok „találkozásai” az Egyesült Államok Vám- és Határvédelmi Ügynökségének (CBP) ügynökeivel évek óta a legalacsonyabb szinten állnak.

A tömeges deportáció fenyegetése, valamint más tényezők – a határon végzett katonai telepítések és a migránsok El Salvadorba történő kiutasításának magas szintű esetei – valószínűleg hatékony visszatartó erőként működtek. A Trump-adminisztráció a magukra hagyott figyelmeztetésekkel is ösztönzi az illegális bevándorlókat az önkéntes deportációra. Azonban sokan napi szinten kerülnek vissza Tijuana városába, ahol nehéz körülmények között próbálnak letelepedni, és sokan ellenséges fogadtatásban részesülnek. Azok a cégek, amelyek a deportáltaknak munkát kínálnak, egyre fontosabbá váltak, hogy elkerüljék a bűnözésbe való visszasüllyedést. Az EZ Call Center mellett egy nagyobb vállalat, az American Survey Company (ASC) is deportált munkavállalókra támaszkodik.

Az ASC testvércége, a Voxcentrix körülbelül 550 call center állomással rendelkezik Tijuana városában, ahol az ügynökök különböző felméréseket végeznek. „Ami az Egyesült Államokban történt, az ott is marad” – mondja nevetve Nora Diaz, az ASC személyzeti vezetője. „Nem igazán végzünk háttérvizsgálatokat e téren.” Nora hangsúlyozza, hogy a munkavállalók jólétére összpontosítanak, hogy segítsenek nekik a reintegrációban. „Megértjük, hogy mindenkinek van múltja, és nem ítélkezünk emiatt. Nem kérdezünk erről az interjú folyamat során. Csak olyan emberekre van szükségünk, akik jól beszélnek angolul és spanyolul, és hajlandóak elkötelezni magukat a munka iránt” – magyarázza.

Luis Luna, aki Kaliforniában nőtt fel, szintén megtapasztalta a második esélyt. Gyerekként rossz döntéseket hozott, bandába került, ami végül életfogytig tartó börtönbüntetéshez vezetett. Szabadulása után ő is Mexikóba került januárban, éppen amikor Trump beiktatására készült. Most 50 éves, gang-tetoválásokkal borítva, tudta, hogy kevés második esélye maradt. „Nincs családom itt. Az ASC a családom, a munkatársaim, akikkel találkoztam, ők a barátaim” – mondja. Luis számára a telefonos munka biztosította azt a támaszt, amire szüksége volt, hogy távol tartsa magát a bűnözéstől. „Az első naptól kezdve nem éreztem semmiféle ítélkezést. Úgy éreztem, hogy csak kinyitották

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c93g2e332d9o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük