Gazdaság,  Hírek

Mikor várható a kamatok csökkenése?

A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, ami a 2025-ös év második kamatcsökkentése volt. Elemzők arra számítanak, hogy a Monetáris Politikai Bizottság a következő hónapokban további csökkentéseket is bejelenthet. Az alapkamat közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítási kamatok szintjére, ami milliók életére van kihatással az Egyesült Királyságban. Az alapkamat azt mutatja meg, mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, illetve mennyi jutalmat kapunk a megtakarításaink után. A Bank of England alapkamatát használják a többi bank és építőipari társaság pénzkölcsönzési díjának meghatározására, ami befolyásolja, hogy mennyit kérnek a saját ügyfeleiknek a hitelekért, mint például a jelzálogok, valamint a megtakarítások után fizetett kamat mértékét is.

A Bank célja, hogy a brit inflációt, amely az árak időbeli növekedését jelenti, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank úgy dönthet, hogy emeli a kamatokat. Ez arra ösztönzi az embereket, hogy kevesebbet költsenek, ezzel csökkentve a keresletet az áruk és szolgáltatások iránt, így limitálva az árak emelkedését. Amint az infláció eléri vagy megközelíti a célt, a Bank dönthet úgy, hogy megtartja a kamatszintet, vagy csökkenti azt, hogy ösztönözze a fogyasztást és a gazdasági növekedést. Nehéz előre jelezni, mi fog történni a kamatokkal, még középtávon is. A fő inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusáig 12 hónap alatt 2,6%-ra csökkent, ami enyhén elmarad a megelőző hónap adataitól. Bár ez messze van a 2022 októberében elért 11,1%-os csúcsértéktől, az infláció továbbra is meghaladja a 2%-os célt.

A Bank of England nemcsak az inflációra figyel, hanem a brit gazdaság általános állapotára is. Különös figyelmet fordít a globális gazdaság teljesítményére is, amelyet a Donald Trump által bevezetett széleskörű vámok kaotikus helyzetbe sodortak. Andrew Bailey, a Bank elnöke korábban azt nyilatkozta, hogy fokozatos és óvatos megközelítést fog alkalmazni a kamatok csökkentésében. Az amerikai vámok okozta bizonytalanság azonban azt jelentheti, hogy a brit kamatok a vártnál is alacsonyabb szintre csökkenhetnek, mivel a Bank arra törekszik, hogy támogassa a gazdaságot. Néhány elemző úgy véli, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.

A brit háztartások körülbelül egyharmadának van jelzáloghitele, a kormány által készített angliai lakáspiaci felmérés szerint. Körülbelül 600 ezer otthon tulajdonosa olyan jelzáloggal rendelkezik, amely a Bank of England kamatának változásait követi, így a legutóbbi alapkamat-változás azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan ezek a törlesztőrészletek most 29 fonttal olcsóbbak. Azonban a jelzáloghitelesek túlnyomó többsége fix kamatozású szerződéseket kötött, így a havi kifizetéseikre nincs közvetlen hatással a kamatváltozás, de a jövőbeli ajánlatokra igen. A jelzálogkamatok továbbra is sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2023 májusában a két éves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves ajánlat 5,08%. A két éves nyomkövető kamat átlagosan 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok lakásvásárlónak és jelzálogot újító ügyfélnek jóval többet kell fizetnie, mint ha néhány évvel ezelőtt vette volna fel a hitelt.

A Bank of England kamatai szintén befolyásolják a hitelkártyák, banki kölcsönök és autóhitelek kamatát. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatokat, ha a Bank kamatcsökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönzést, de ez általában nagyon lassan történik. A Bank alapkamatának változása a megtakarítók jövedelmét is érinti. A csökkenő alapkamat valószínűleg a bankok és építőipari társaságok által kínált megtakarítási kamatok csökkenését is eredményezi. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán évi 3%. Bármilyen további csökkentés különösen hátrányosan érintheti azokat, akik a megtakarításaik után kapott kamatra támaszkodnak a jövedelmük kiegészítésére. Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 legmagasabb kamatszintjével büszkélkedhet, ami a világ hét legnagyobb „fejlett” gazdaságát tömörítő csoportot képviseli. 2024 júniusában az Európai Központi Bank (EKB) elkezdte csökkenteni a legfontosabb kamatot a eurozónában, amely egy történelmi csúcs, 4%-ról 2,25%-ra. Az Egyesült Államokban a központi bank, a Federal Reserve, 2024 második felében három alkalommal csökkentette a kamatokat, de azóta tartotta ezeket, legutóbb május 7-én, az amerikai vámok által generált bizonytalanságra hivatkozva. A Federal Reserve kulcskamatának célzónája tehát 4,25% és 4,5% között maradt. A kamatok csökkentését sürgető Donald Trump elnök folyamatosan bírálta a Fed döntéseit. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között a vámok csökkentésére irányuló megállapodás is született, amely bár gazdaságilag viszonylag kicsi, de bizonyos szektorok számára fontos lehet. Andrew Bailey megjegyezte, hogy nem kíván véleményt formálni a Brexit kérdéséről, de a brit és az EU kereskedelem után a Brexit következményeinek visszafordítása „kedvező” lenne.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3dky111m40o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük