
Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energiaválság közepette
Ed Miliband, az Egyesült Királyság energetikai minisztere, a globális energiaszolgáltatások kockázatainak csökkentése érdekében történő országok közötti együttműködés szükségességét hangsúlyozta a londoni energiai biztonságról szóló kétnapos csúcstalálkozó megnyitóján. A rendezvényre több mint 50 kormány delegáltja érkezett, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió képviselői is. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válása” komoly aggályokat vet fel, ami a legutóbbi ukrajnai orosz invázió gázárakra gyakorolt hatására utal. A csúcstalálkozó résztvevői arról fognak tárgyalni, hogyan csökkenthetők az energiával kapcsolatos növekvő kockázatok, amelyek az európai és közel-keleti háborúk, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború, az extrém időjárás, a mélytengeri kábelek elleni támadások és a kibertámadások következményeként alakultak ki.
Miliband megnyitó beszédében elismerte a fosszilis tüzelőanyagok értékét az energiamixben, azonban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokban rejlik. Az energiapolitika irányvonalának megváltozása nem csupán a klímaváltozás kezelését célozza, hanem az energiaszolgáltatás biztonságának erősítését is. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen rendezi. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva a csúcstalálkozó előtt arra figyelmeztetett, hogy a nemzetközi kapcsolatok fokozódó „fragmentációja” miatt az országok képtelenek kezelni az energiabiztonság legnagyobb kockázatait. „Ahelyett, hogy együttműködnénk, az országok valóban kihívások elé állítják egymást. Véleményem szerint az energiabiztonsági kihívások tartós megoldása a nemzetek közötti együttműködésen keresztül valósulhat meg” – mondta Birol, aki nem nevezett meg konkrét országokat a kapcsolatok romlásának okaként, de a gázárakra különösen nagy hatással volt az ukrajnai háború és Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja.
A globális gázárak megugrottak az orosz invázió következtében, és azóta is csaknem 50%-kal magasabbak a Covid előtti szinthez képest. Európa kezdetben képes volt pótolni a gázhiányt, miután Oroszország ellen szankciókat vezettek be, az Egyesült Államokból vásárolt LNG révén. Azonban ez a kínálat most veszélyben van, mivel a blokk és Trump elnök kapcsolatai romlanak. Az Egyesült Államok részvétele a csúcstalálkozón Birol szerint „sikernek” tekinthető, de Trump adminisztrációja éles kritikát fogalmazott meg a globális energiaszabályozó irányába, mivel az előmozdította a tiszta energia használatát és a kőolaj- és gázfogyasztás csökkenését jósolt.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) álláspontját sok kutató és think tank védelmezte. Laurence Tubiana, az Európai Klíma Alap vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy „a nagy kérdésekben – mint a globális olajkereslet jövője – az IEA mindig megbízhatóbb előrejelző volt, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek”. A csúcstalálkozó során Miliband elmondta, hogy Charles III király levelet olvasott fel, amelyben a király hangsúlyozta, hogy az országok közötti együttműködés elengedhetetlen a tiszta energia átmenete és a polgárok energiabiztonsága érdekében.
Az Egyesült Királyság kormánya célja, hogy 2030 végére Nagy-Britannia áramtermelésének 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, ami jelenleg körülbelül 60%-ot tesz ki. Miliband a BBC R4 Today műsorában elmondta, hogy ez garantálja az alacsonyabb energiaszámlákat 2030-ra. A jövőbeni energiapolitika formálása érdekében kulcsfontosságú, hogy a résztvevő országok megbízható, pártatlan adatokat kapjanak az energia jövőjéről, hiszen a globális energiatérkép átalakulása már megkezdődött, és ennek hatásai érezhetők lesznek világszerte.

