Gazdaság,  Hírek

Milyen előnyöket rejt a brit-amerikai vámmegállapodás?

Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között új megállapodás született a két ország közötti kereskedelmi vámokkal kapcsolatban. Donald Trump elnök által bevezetett általános 10%-os vámok a világ számos országából érkező importtermékekre továbbra is érvényesek a brit árukra, de a legfrissebb megállapodás értelmében néhány brit exporttermék, például autók, acél és alumínium vámja csökkent vagy teljesen eltörlésre került. Trump a közösségi médiában bejelentette, hogy ez egy „nagy kereskedelmi megállapodás”, de a szakértők szerint ez nem így van. Az elnöknek nincs hatásköre az olyan szabadkereskedelmi megállapodás aláírására, mint amilyet India és az Egyesült Királyság kötött a közelmúltban; ehhez a Kongresszus jóváhagyása szükséges, ami hosszabb időt vehet igénybe, mint a Trump által bevezetett vámok 90 napos felfüggesztése.

Ez a megállapodás lényegében a vámok csökkentésére és eltörlésére vonatkozik bizonyos áruk esetében, és még sok hónapnyi tárgyalás és jogi dokumentáció következik. Az Egyesült Államokba érkező autók és autóalkatrészek esetében Trump 25%-os vámot vezetett be a már létező 2,5%-os vám mellett, de ez a vám most 10%-ra csökkent, maximum 100 000 brit autóra, ami megegyezik a tavalyi brit autóexport számával. Azonban minden olyan autóra, amelyet ezen kvóta felett exportszámítanak, 27,5%-os vám vonatkozik. Az autók a legnagyobb brit exporttermékek az Egyesült Államokba, tavaly körülbelül 9 milliárd font értékben. A Jaguar Land Rover, amely autóinak csaknem negyedét exportálja az Egyesült Államokba, úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás „nagyobb bizonyosságot biztosít ágazatunk számára”. Az autóipar vezetői azonban arra figyelmeztettek, hogy a kvóta szintén határt szabhat az exportálható mennyiségnek.

Jelenleg az Egyesült Királyság 10%-os vámot vet ki az amerikai autóimportokra, de nem világos, hogy ez változik-e. Az Egyesült Államok korábban azt követelte, hogy a vámot 2,5%-ra csökkentsék, és Rachel Reeves pénzügyminiszter jelezte, hogy nyitott az ilyen csökkentésre. Trump bejelentette, hogy a Rolls-Royce motorok és repülőgépalkatrészek vámmentesen exportálhatók az Egyesült Államokba. Az acélra és alumíniumra vonatkozó 25%-os vámokat, amelyeket márciusban vezettek be, eltörölték. Ez kedvező hír olyan cégek számára, mint a British Steel, amelyet a kormány ellenőrzése alá vontak, mivel nehezen tudta fenntartani működését. A Fehér Ház azonban közölte, hogy kvótát vezet be az Egyesült Királyság acél- és alumíniumtermékeire vonatkozóan, valamint bizonyos származékos acél- és alumíniumtermékekre.

A pontos részletek azonban még nem világosak, hogy mennyi acél- és alumíniumterméket exportálhat az Egyesült Királyság az Egyesült Államokba ezen a kvótán belül, anélkül, hogy magasabb vámot kellene fizetnie. A brit acél- és alumíniumexport az Egyesült Államokba viszonylag csekély, körülbelül 700 millió font értékben. Azonban a vámok kiterjednek a acélból és alumíniumból készült termékekre is, például fitnesseszközökre, bútorokra és gépekre, amelyek összértéke körülbelül 2,2 milliárd fontot tesz ki, ami az Egyesült Királyság tavalyi exportjának körülbelül 5%-át jelenti. A Steel UK iparági szövetség szerint „számos akadályt kell leküzdeni, mielőtt a brit acélipar élvezhetné a megállapodás előnyeit”.

A gyógyszeripar helyzetéről még nem születtek konkrét döntések, de a brit kormány jelezte, hogy folytatni fogja a munkát ezen a területen, és a két ország „hamarosan jelentős kedvezményeket tárgyal a gyógyszerek tekintetében”. A gyógyszerek a brit export szempontjából jelentős szerepet játszanak az Egyesült Államokba irányuló kereskedelemben – tavaly ezek értékesítése 6,6 milliárd fontot tett ki, így ez a második legnagyobb brit exporttermék az Egyesült Államok számára. A legtöbb ország, beleértve az Egyesült Államokat is, kevesebb vagy semmilyen vámot nem vet ki a kész gyógyszerekre, hogy megfizethető áron elérhetők legyenek.

A digitális szolgáltatásokra vonatkozó 2%-os adóra vonatkozóan nem történt változás, és ez a kérdés problémás pontnak tűnik. Azok a vállalkozások, amelyek közösségi médiát, keresőmotorokat vagy online piactereket üzemeltetnek, kötelesek ezt az adót megfizetni, ha évi több mint 500 millió font globális bevételt és 25 millió fontot meghaladó bevételt realizálnak az Egyesült Királyságban. Ezt a küszöböt könnyen elérik az amerikai technológiai óriások, mint a Meta, Google és Apple. A brit kormány körülbelül 360 millió fontot szerzett az amerikai technológiai cégektől az adón keresztül az első évében. A brit kormány jelezte, hogy „dolgozni fog egy digitális kereskedelmi megállapodáson”, de az amerikai kormány csalódottságát fejezte ki, hogy az Egyesült Királyság nem volt hajlandó a teljes adóügyi kérdés megoldására.

A brit piacon az amerikai marhahús eddig 20%-os vám alá esett, a kvóta 1000 tonna volt. Az Egyesült Királyság ezt a vámot eltörölte, és a kvótát 13 000 tonnára emelte. Cserébe az Egyesült Királyság hasonló kvótát kapott egy alacsonyabb vámtartománnyal összhangban más országokkal. Fontos kiemelni, hogy a megállapodás nem gyengíti a brit élelmiszerbiztonsági standardokat az importok terén, a brit kormány nyilatkozata szerint hangsúlyozva, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem kerül be a brit piacra. Az amerikai gazdák a marhahús termelésében gyakran használnak növekedési hormonokat, ami az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban az 1980-as évek óta tilos.

A megállapodás részeként eltörölték az Egyesült Államokból az Egyesült Királyságba importált etanolra vonatkozó vámot is. A Nemzeti Gazdálkodói Szövetség aggodalmát fejezte ki, hogy „a megállapodásban szereplő jelentős mennyiségű bioetanol [növényekből készült megújuló üzemanyag] aggasztó lehet a brit mezőgazdasági termelők számára”. A brit kormány továbbra is törekszik egy szélesebb körű kereskedelmi megállapodásra az Egyesült Államokkal, miután a gépjármű- és acélvámokat csökkentették. Trump elnök szerint a vámok „a legfélreértette

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15ng4g5g0eo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük