
Németország visszaküldené a menedékkérőket
A német belügyminiszter, Christian Dobrindt, bejelentette, hogy a cél az irreguláris migráció fokozatos visszaszorítása. A miniszter hangsúlyozta, hogy nem arról van szó, hogy azonnal mindenkit visszautasítanak, hanem a migrációs számok csökkentéséről. Kiemelte, hogy a terhes nők, gyermekek és más sebezhető csoportok tagjai nem kerülnek visszautasításra. Dobrindt célja, hogy világos jelzést adjon a világnak és Európának a német politika megváltozásáról.
Dobrindt arra figyelmeztetett, hogy a menekültügyi számok, bár az utóbbi időszakban csökkenő tendenciát mutatnak, még mindig túl magasak, ezért a migrációs politikának vissza kell térnie a „kegyelem, következetesség és kontroll” alapelveihez. A miniszter hangsúlyozta, hogy a „humanitás és rend” lesz a legfontosabb alapelv, és a rendet fontosabbnak kell tartani, mint azt a múltban tették.
Az újságok, köztük a „Bild” és a „Spiegel”, arról számoltak be, hogy a német határrendészeti szolgálat jövőbeli megerősítése érdekében akár 14.000 rendőr is szolgálatba léphet. A határrendészet létszámát a tervek szerint 11.000-ről 12.000-re emelik, a határőrség mobil ellenőrző egységeinek bevezetésével. A rendőrök a határellenőrzések során 12 órás műszakokban fogják végezni a munkájukat.
A rendőrszakszervezetek már korábban figyelmeztettek a személyzet túlterhelésére. A javasolt intézkedések támogatói hangsúlyozták, hogy a rendőrök más területeken tehermentesülnek; több visszautasítás esetén kevesebb ember adatait kell rögzíteniük.
Dobrindt szerdán bejelentette, hogy fel fogják függeszteni Thomas de Maiziere korábbi belügyminiszter 2015-ös utasítását, amely lehetővé tette a harmadik országbeli állampolgárok belépését, ha nem kértek menedéket. A visszautasítás jogi megítélése vitatott. Dobrindt elmondta, hogy a német menekültügyi törvény 18. paragrafusára hivatkozik, amely lehetővé teszi a belépés megtagadását, ha valaki biztonságos országból érkezik.
A német kormánykoalíció, amely az Unióból és az SPD-ből áll, a koalíciós szerződésükben egyértelműen megállapította az asylkeresők visszautasítását. Az intézkedéseket azonban „európai szomszédokkal egyeztetve” kell végrehajtani, ami még vitatott kérdés a koalícióban.
Dobrindt folyamatos párbeszédet ígért, és hangsúlyozta, hogy a visszautasítások nem okozhatják a szomszédos

