Otthon,  Tech

Robotporszívók, amelyek locsolhatják a növényeket vagy játszhatnak a macskával

A tudósok egy új megközelítést alkalmaztak a robotporszívók hasznosításának terén, miután megállapították, hogy ezek az eszközök eddig alul voltak kihasználva. A Bathi Egyetem kutatói azt állítják, hogy a háztartási robotok, mint például a népszerű Roomba, átlagosan napi kevesebb mint két órát dolgoznak, míg sokkal több feladatot is el tudnának látni, ha a megfelelő módosításokat alkalmazzák. A kutatás során a tudósok a Roomba robotporszívót más háztartási feladatok elvégzésére tanították be, például telefon töltésére és otthoni edzés segítésére.

Yoshiaki Shiokawa, a kutatás vezetője elmondta, hogy a robotok többsége jelenleg egyszerű, egyetlen feladatra képes eszközként van számon tartva, de ezzel ellentétben van egy erős érvet is, amely azt hangsúlyozza, hogy a robotok sokkal hasznosabbak lehetnének a mindennapi életben. A tudományos kutatás során arra a következtetésre jutottak, hogy a robotok „tétlen” időszakai valójában egyedülálló lehetőségeket kínálnak arra, hogy a robotok funkcióit bővítsék, és így alkalmazhatóbbá tegyék őket a mindennapi életben.

A globális háztartási robotok piaca 2023-ra 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) nőtt, és várhatóan 2028-ra eléri a 24,5 milliárd dollárt. Ez azt jelenti, hogy az ilyen eszközök egyre elterjedtebbek az otthonokban. Azonban sokan, akik már láttak robotporszívót működés közben, talán kételkednek abban, hogy a tudósok által javasolt ötletek megvalósíthatók, figyelembe véve, hogy a jelenlegi készülékek néha még a szőnyegek vagy cipőfűzők kihívásaival is küzdenek, miközben az alapvető feladatukat végzik.

A Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem kutatói azonban arra vállalkoztak, hogy bebizonyítsák: a porszívók és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók, viszonylag könnyen átprogramozhatók és módosíthatók. A kutatás során több mint 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyeket a robotok egyszerű beállításokkal el tudnának látni. A tudósok végül egy Roomba porszívót négy különböző feladat elvégzésére programoztak át.

Ezek között szerepelt például egy olyan feladat, amely a bevásárlás során a szatyrok konyhába való szállítását célozta meg. Shiokawa elmondta, hogy a projekt során kiderült, hogy „minimális módosítások után a Roomba számos szerepet betölthet az otthonban”. Kiemelte, hogy a robotok a nap nagy részében tétlenül állnak, ami lehetőséget ad arra, hogy új feladatokat vállaljanak. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a feladatok elvégzéséhez szükséges néhány fejlesztés, mint például egy kocsi, egy sisak és egy robotkar, valószínűleg nem található meg a legtöbb háztartásban.

Shiokawa hangsúlyozta, hogy az embereknek nagyobb elvárásaiknak kellene lenniük a robotokkal kapcsolatban. „Ki kellene terjesztenünk a robotok hasznosságát az alapfeladatokon túl, és programozni kellene őket, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, hogy különböző további funkciókat láthassanak el” – mondta. A kutatás társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett ezzel, mondván, hogy a robotok tétlen ideje „egyedi lehetőségeket” kínál arra, hogy megfeleljenek a „növekvő igénynek a rugalmas robotok és integrált rendszerek iránt, amelyek zökkenőmentesen illeszkednek a mindennapi életünkbe”.

Ez a kutatás tehát új távlatokat nyithat a háztartási robotok fejlődésében, és remélhetőleg egy olyan jövőt vázol fel, ahol a robotok nem csupán a takarításra korlátozódnak, hanem sokkal szélesebb spektrumú feladatokat látnak el, így valóban értékes segítőtársakká válnak az otthonokban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük