
Vízumok, ruházat és whisky: Amit tudni érdemes az Egyesült Királyság és India kereskedelmi megállapodásáról
Az Egyesült Királyság és India közötti kereskedelmi megállapodás aláírását követően mindkét ország gazdasága új lehetőségek előtt áll. A brit kormány az új megállapodást a legnagyobb és legfontosabb kereskedelmi megállapodásként jellemezte, amelyet az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépése óta, 2020 óta kötött. A cél, hogy olcsóbbá és egyszerűbbé váljon az áruk és szolgáltatások vásárlása és értékesítése a két ország között, ami a várakozások szerint kedvezően hat a gazdaságokra.
A megállapodás keretében az Egyesült Királyság csökkentette az Indiából importált árukra vonatkozó adókat, míg India hasonló lépéseket tett a brit áruk esetében. A brit kormány hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás lehetőséget ad a brit cégeknek arra, hogy több szolgáltatási szerződésért versenyezzenek Indiában. A kereskedelmi megállapodás azonban nem lép életbe azonnal; a hatályba lépés legkorábban egy év múlva várható, így azonnali változásokra nem érdemes számítani. Hosszú távon viszont a brit kormány szerint az olyan termékek, mint a ruházat, ékszerek és fagyasztott rákok esetében a tarifák csökkentése potenciálisan alacsonyabb árakat és szélesebb választékot eredményezhet.
Ez a megállapodás különösen kedvező lehet a brit vállalkozások számára, amelyek olyan termékeket gyártanak, amelyekre a vámokat csökkentették, például az autógyártók és a whisky pálinkát előállítók számára. Például a whisky és gin Indiába történő importja esetén a vámok 150%-ról 75%-ra csökkennek, majd a megállapodás 10. évére 40%-ra mérséklődnek. Az autók vámja pedig 100%-ról 10%-ra csökken, ami jelentős előnyöket jelent a brit autóiparnak, különösen, mivel az amerikai vámok miatt a brit cégek a közeljövőben nehéz helyzetbe kerülhetnek.
Ha a brit vállalkozások sikeresen növelik az Indiába irányuló exportjukat és magasabb profitot realizálnak, az további befektetésekhez, munkahelyteremtéshez és adóbevételek növekedéséhez vezethet. Az indiai fogyasztók számára is szélesebb választék állhat rendelkezésre a megállapodás keretében, mivel az indiai ruházati gyártók és ékszerészek is hozzáférhetnek a brit piachoz, ami növeli a profitjukat.
A megállapodás kidolgozása hosszú folyamat volt, hiszen a tárgyalások három éven át folytatódtak. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bevezetett vámok világszerte arra ösztönözték más országok vezetőit, hogy szabadkereskedelmi megállapodásokat kössenek egymással. Az Egyesült Királyság India megállapodása a harmadik legnagyobb kereskedelmi egyezmény, amit aláírtak, az ausztrál és japán megállapodások után. Az Egyesült Királyság körülbelül 70 országgal kötött kereskedelmi megállapodásokat, és az EU-val is rendelkezik egy megállapodással. Az EU a legnagyobb kereskedelmi partnere mind az Egyesült Királyságnak, mind Indiának, így egy India és az EU közötti szabadkereskedelmi megállapodás jelentősebb lehet, mint az Egyesült Királyságé. Mindkét fél célja, hogy a megállapodást 2025 végéig véglegesítse.
A tavalyi évben a két ország közötti kereskedelem összesen 42 milliárd fontot tett ki. A brit kormány becslése szerint ez a megállapodás 2040-re évente 25,5 milliárd fonttal növelheti a kereskedelmet. Hosszú távon pedig a brit gazdaságot 4,8 milliárd fonttal erősítheti meg. Ez a brit gazdaság szempontjából viszonylag kicsi arányt képvisel, hiszen tavaly 2,851 billió fontot ért el. India azonban a közeljövőben várhatóan a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válik, emellett 1,45 milliárd ember otthona, ami hatalmas potenciális vevőkört jelent.
Az Egyesült Királyság számára India egy kiemelt kereskedelmi partner, amely ambiciózus célokat tűzött ki az export növelésére, 2030-ra 1 billió dolláros (750 milliárd font) növekedést terveznek. A megállapodás hosszú tárgyalási idejének egyik oka az volt, hogy India komoly követelményeket támasztott az indiai szakemberek és diákok külföldi munkavállalásával és tanulmányi lehetőségeivel kapcsolatban. A brit kormány azonban hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem tartalmaz változásokat a bevándorlási politikában, beleértve az indiai diákokat is, akik az Egyesült Királyságban tanulnak. Az indiai munkavállalók számára azonban egy hároméves mentességet biztosítanak a brit társadalombiztosítási hozzájárulások alól a rövid távú vízummal dolgozók esetében. Ez a megállapodás, amelyet Kettős Járulék Megállapodásnak neveznek, a tárgyalások során India által szorgalmazott elemek egyike volt, amely biztosítja, hogy a társadalombiztosítási hozzájárulásokat ne kelljen több országban is megfizetni. A brit üzleti szekretár, Jonathan Reynolds is kifejtette, hogy a megállapodás megkönnyíti a bizonyos készségekkel rendelkező emberek számára, hogy ideiglenesen dolgozhassanak az Egyesült Királyságban.
A két ország közötti kereskedelmi megállapodás tehát új dimenziókat nyithat meg az üzleti kapcsolatokban, és komoly lehetőségeket kínál mindkét fél számára a jövőben.

