
Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben
Izraeli fegyveres biztonsági erők három iskolát zártak be, amelyek az ENSZ palesztin menekültek segélyezésével foglalkozó ügynöksége, az UNRWA irányítása alatt álltak, a kelet-jeruzsálemi Shuafat menekülttáborban. A diákokat csütörtök reggel, nem sokkal az órák megkezdése után küldték haza, ami széles körű felháborodást váltott ki. Az UNRWA főbiztosa, Philippe Lazzarini elítélte az izraeli hatóságokat, mondván, hogy azok megtagadják a gyermekektől az alapvető tanuláshoz való jogot, és nyíltan figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot. Az izraeli kormány már korábban is bejelentette, hogy az UNRWA tevékenységét betiltja, arra hivatkozva, hogy a szervezet infiltrálódott a Hamász által. Az UNRWA határozottan tagadja ezt az állítást, és hangsúlyozza pártatlanságát.
A Shuafatban készült videók tanúsága szerint az iskolák előtt lányok ölelkeztek egymással az izraeli erők megérkezése után. Az iskolák falára kihelyezett zárási rendelet szerint „tilos az oktatási intézmények működtetése, tanárok, oktatói vagy egyéb személyzet alkalmazása, valamint a diákok fogadása vagy belépésük engedélyezése”. Az UNRWA közölte, hogy több mint 550, hat és tizenöt év közötti gyermek tartózkodott az iskolákban, és hogy az egyik alkalmazottjukat letartóztatták, ami a megszállt Ciszjordániában az ügynökség igazgatója szerint „traumatikus élményt jelentett a fiatal gyermekek számára, akik közvetlen veszélyben vannak, hogy elveszítik az oktatáshoz való hozzáférést”.
A zárások nemcsak a Shuafatban található intézményekre vonatkoztak, hanem három másik kelet-jeruzsálemi iskolára is, ahol az izraeli rendőrség szintén jelen volt, és kényszerítette a diákokat a hazaindulásra. Philippe Lazzarini az X-en megjegyezte, hogy az iskolák megtámadása és bezárása „nyilvánvalóan figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogot”. Hozzátette: „Ezek az iskolák az Egyesült Nemzetek megszentelt helyei. A zárási rendeletek végrehajtásával az izraeli hatóságok megtagadják a palesztin gyermekektől az alapvető tanuláshoz való jogot. Az UNRWA iskoláinak nyitva kell maradniuk, hogy megőrizzük egy egész generáció oktatáshoz való jogát.”
A palesztin hatóság, amely a Ciszjordánia egy részét irányítja, amely nincs izraeli ellenőrzés alatt, ezt a lépést a „gyermekek oktatásához való jogának megsértéseként” értékelte. A brit konzulátus Jeruzsálemben kifejezte, hogy az Egyesült Királyság, az Európai Unió, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskolákkal szembeni zárási rendeleteket, és szolidaritását fejezi ki a diákokkal, szülőkkel és tanárokkal. Emlékeztettek arra, hogy az UNRWA 1950 óta működik Kelet-Jeruzsálemben az ENSZ Közgyűlése által adott mandátum alapján, és Izraelnek a nemzetközi humanitárius jog értelmében támogatnia kell az összes olyan intézmény megfelelő működését, amely a gyermekek oktatására összpontosít.
A múlt évben Izrael parlamentje olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltották az izraeli tisztviselők és az UNRWA közötti kapcsolatokat, valamint betiltották az ügynökség tevékenységét izraeli területen. Izrael 1967-ben, a Közel-Kelet háborúja során foglalta el Kelet-Jeruzsálemet, majd 1980-ban de facto annektálta azt, ami a nemzetközi közösség nagy része által nem elismert lépés volt, és a várost a fővárosának tekinti. A palesztinok Kelet-Jeruzsálemet a jövőbeli államuk fővárosának tartják. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Kelet-Jeruzsálemben, a 390 000 palesztin mellett. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja a városban és másutt, Ciszjordániában épült telepeket a nemzetközi jog szerint – ezt az álláspontot tavaly az Emberi Jogi Bíróság egy tanácsadó véleménye is alátámasztotta – bár Izrael ezt vitatja. Az ENSZ ügynökségei megjegyezték, hogy nem fognak együttműködni a javasolt rendszerrel, mivel az „fegyveresíti” a segélyezést. Benjamin Netanyahu biztos abban, hogy 21 túsz életben van, de három másik sorsa kérdéses. Az ipari konyhát üzemeltető étterem a gázai Rimal negyedben nemrégiben közösségi konyhaként működött, míg az Eurovíziós Dalfesztivál igazgatója elmondta, hogy egyetlen résztvevő EBU-tag sem ellenzi nyilvánosan az izraeli Kan közvetítését. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump állításával ellentétben egy magas rangú hivatalnok elutasította, hogy a jemeni csoport „megadta magát”, amikor tűzszüneti megállapodást kötött.

